Povinná četba

NEJBOHATSI-MUZ-V-BABYLONENejbohatší muž v Babylóně, George S. Clason;

K této knize jsem se dostal pře dvěma roky. Musím přiznat, že mě docela mrzí, že jsem o ni nevěděl už v dobách studia na střední škole. Celá kniha je psaná jako příběhy ze starověkého Babylónu. Vypráví o obchodnících s velbloudy, bankéřích a různých investicích v té době. Shrnuje sedm zásad jak nakládat se zlatem (penězi) a popisuje tzv. pět zákonů o zlatě. Vřele tuto kniho doporučuji všem lidem – úplně všem. Příběhy jsou velmi jednoduché a je na nich krásně popsáno jako můžeme ušetři a co potřebujeme k tomu abychom mohli investovat. Má přesně takový ten efekt, že si řeknete: Vždyť to je jasné – to vím – je to přirozené. Ale máte to černé na bílém!

walter-isaacson-steve-jobsSteve Jobs, Walter Isaacson

V článcích se hodně zmiňuji o inspirací a to převážně “Jak nás mohou některé příběhy inspirovat” v článku nechci motivovat. Steve Jobs je jedna z knih, která mě opravdu dovedla inspirovat. Je to kompletní životopis Steva Jobse – od jeho útlého dětství až do nedávných dob. Víc toho ani není potřeba psát, protože věřím, že každý životní příběh může být inspirací pro ostatní a je už jen na vás čím se inspirovat necháte a čím ne. Každopádně příběh tohoto může je inspirací a proto stojí za přečtení.

bransonbookLike a Virgin, Richard Branson

“Tajemství, která Vás nenaučí na obchodní (podnikatelské) škole”. Tuto větu si přečtete na obalu knihy a více není potřeba vědět. Richard Branson je podle mě jeden z nejzajímavějších a pravděpodobně i nejúspěšnějších podnikatelů na světě – vytvořil značku Virgin, pod kterou se momentálně sdružuje přes 400 firem po celém světě a napříč různými obory (doprava, telekomunikace, zdraví, finance, zábava …). Je to velmi specifická skupina firem známa hlavně jejich vynikajícím servisem pro zákazníky a jejich firemní kulturou. V knize Like a Virgin Richard Branson odpovídá na nejčastější otázky a zároveň odkrývá některé z jeho tajemství úspěchu v podnikání a práci s lidmi.

largeVladař,  Niccolò Machiavelli

500 let stará kniha a stále velmi “aktuální”! Praktické rády pro panovníky – autor postupně popisuje jak děli různé druhy vlády a následně jak stavět armádu a nebo jak se vypořádat s nepokoji v panství. Proč tuto knihu číst v dnešní době? Ať se to může zdát divné – spousta poznatku o kterých autor píše jsou i dnes aktuální a současní “lídři” je využívají. Já osobně jsem našel velmi dobré příklady jak plánovat nebo jak vést lidi. Samozřejmě další zajímavou části je i historie, protože autor popisuje praktické ukázky na reálných příkladech z minulosti. Věřím, že budete překvapení co vše se v takové knize skrývá…