Vladimír Reiff #48 | Jak vést firmy od vědomostí k dovednostem
S jakým nejčastějším problémem se Vladimír Reiff jako manažer setkává? Jaké výhody přináší dlouhodobé vzdělávání oproti krátkodobým kurzům a naopak? Jaké výzvy Vladimíra Reiffa potkaly při přechodu z obchodnické role do manažerské? Proč se firmám nedaří aplikovat poznatky z firemních školení do praxe? Škodí firmě více nedostatečná kompetence jejích pracovníků či nesprávně nastavený systém? Dnešním hostem podcastu Ryba Smrdí od Hlavy je Vladimír Reiff, konzultant v oblasti obchodu a řízení obchodu.
Hostem podcastu je ostřílený obchodník a manažer, který si ve své praxi zažil nejednu výzvu. Jednou z nich podle Vladimíra Reiffa byl právě přechod z role obchodníka do role manažera. Tam, kde kariéra úspěšného obchodníka dosáhla vrcholu, mu začala nová kariéra obchodního ředitele a manažera. Sám poznal, že sedět na dvou židlích je dlouhodobě náročné. Původně si myslel, že si z každé role nechá něco, jeho tým si od něj však čím dál více žádal roli člověka, který neprosazuje pouze sebe, ale celý tým a také jej trénuje. Právě do role trenéra se Vladimír Reiff přirozeně posunul.
Jeho práce je pro něj nejvýznamnější tehdy, kdy může pracovat s lidmi na nastavování systému. Jeho úkolem je zjistit, zdali je problém v kompetenci lidí, ve funkčnosti systému, popřípadě v obou těchto součástech. Jako manažer a trenér se totiž setkává s případy, v nichž kompetence a seniorita členů týmu závisela na kvalitě týmu a mohla dosahovat jen takové úrovně, do jaké to stávající firemní systém dovolil. Po identifikaci problému pak teprve může pracovat na nápravě a přinést firmě přesně to, co potřebuje pro své fungování.
Vladimír Reiff v minulosti absolvoval intenzivní týdenní kurz strategického řízení obchodu, ve kterém se dozvěděl spoustu teorie, ale v praxi se mu podařilo zavést jen zlomek nově nabytých znalostí. To ho přivedlo k zájmu o profesní vzdělávání. Dlouhodobý vzdělávací program na essential college mu tak oproti kurzu přinesl mnohem více – za cenu, která nebyla vyšší, se naučil více praktikovat a dosáhl tak mnohem lepších výsledků než po krátkodobém kurzu. S tímto poznatkem nyní pracuje i ve své trenérské roli, kdy pomáhá firmám přejít od vědomostí k dovednostem, jelikož právě na tom pro úspěch firmy záleží.
Časová osa:
0:00 Úvod
0:51 Představení Vladimíra Reiffa
1:42 Co vnímá Vladimír Reiff v roli manažera jako to nejobtížnější?
5:00 Krátkodobý kurz vs. dlouhodobý vzdělávací program
7:08 Manažerský přístup k nekompetentnosti v týmu
9:29 Důležitost funkčního systému
11:46 Která z rolí je pro Vladimíra Reiffa nejvýznamnější?
13:07 Manažerská zodpovědnost za trenérskou roli
14:24 V čem je pro Vladimíra Reiffa jiné být trenérem lidí?
17:38 Jak firmám pomoci od vědomostí k dovednostem?
19:10 Jak reagovat na námitky při zavádění systému ve firmě?
20:22 Poselství Vladimíra Reiffa dalším generacím
20:56 Slovo závěrem
Zajímá vás více z oblasti managementu? Podívejte se na naše další podcasty Ryba smrdí od hlavy v rubrice management.
Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.